Speedway action at Drouin speedway on Sunday

Drouin’s number one sports entertainment promotion the Drouin Speedway fires up again this Sunday for the first event of the New Year with Junior Sedan racing the main event focus of the day. Whilst a large and strong field of Standard Saloons has also nominated as they do each and every meeting at Drouin, Ladies Standard Saloons, the Aces of Spades Vintage Hot Rods class and the Unlimited Sedans will also feature in action.

Junior Standard Saloons feature on the program with Harry Cecil leading the way against Nathan Miles, Jack and Tom Braz, Cooper Joynson, Beau Stuchbery, and Zac Barwise also in the line-up and likely to keep the pressure on for podium honours. Cecil has been tough to beat this season whilst Stuchbery and Barwise both have feature race victories at Drouin already this season.

Jeff Blencowe the Sally Walkinshaw Memorial winner and Mark Miles the Eliminator Cup winner lead the nominations in the Standard Saloon field with Leigh Gooding, Jack Yeomans, Chris Miles, Matt Leek, and Andrew Miles others to keep an eye on in the Standard Saloon racing.

Competitors from around Australia are competing on Saturday night at nearby Nyora Raceway for the Victorian title in the Speedway Sedans Victoria Junior Sedan class and whilst Nathan Miles, Cruz Farrell, Arthur Hutchinson and Matilda Farrell are amongst nominations to compete at Drouin on Sunday already, there are also a trio of Western Australians coming to experience Drouin.

Victorian champion in the Unlimited Sedans Johnny Young leads the field for competition in his class on Sunday with Drouin members Hans Lovski, Daryl Nicolson and Stan Brown keen to get a big win over him, whilst Peter Farley comes into town from Bendigo and Ian Page from the Redline club. The big powerful Unlimiteds are a crowd favourite at Drouin Speedway.

A strong field of Ladies Standard Saloon racers will once again do battle with Dette Miles the standout amongst this weekend’s nominations. Maddison Miles, Elise Halliday, Michelle George, and Jemima Borkowski are others in the mix.

The Aces of Spades vintage rods class are also slated to do some skids on Sunday in what will be a great days racing.

Gates open from 8:30am. Racing from 11am

Entry will cost $20 for an adult, aged and invalid Pensioner and Children 12 to 16yrs is $15 and Children under 12 years of age are free. A family ticket for two adults and two children aged 12 to 16 will cost $50.

Track is at 140 Main Jindivick Road, Jindivick.

General enquiries can be made to 0422 289 133.

Drouin Speedway Club acknowledge and thank these wonderful supporters.
Alberni Engineering
Ampworks
Baw Baw Shire
Bowens Pakenham
Bunyip Bakery
Bunyip Tyre Service
Castrol
Elite Cranes & Transport
Keena Fencing
Kennards Pakenham
Latrobe Waste & Recycling
Leigh & Anne Gooding
Mepstead Lawyers
Mighty Doors
Miles Mechanical
Melbourne IT Support
Norstar Steel Recyclers
Napier Photography
Nar Goon Automotive
Old School Super Store
Railway Hotel Bunyip
Random Panda Photography
STR8 Bricklaying
TJE Fabrication
TNT Autos
Visual Signage Solutions
Wilkar Constructions

NOMINATIONS
VSC STANDARD SALOONS
Jeff Blencowe – Drouin 9
Blencowe Motorsport – Drouin 10 TBC
Leigh Gooding – Rosedale 11
Andrew Cormack – Bairnsdale 11
Mark Miles – Nyora 12
Jack Yeomans – Rosedale 12
Ashley Cormack – Bairnsdale 13
Troy Cormack – Bairnsdale 14
Luke King – Nyora 16
Mark Borkowski – Drouin 17
Chris Miles – Nyora 18
Matt Leek – Drouin 19
Aaron Cormack – Bairnsdale 19
Owen Cecil – Nyora 30
Andrew Miles – Nyora 34
Andrew Dike – Nyora 37
Ben Grey – Drouin37
Justin Cadman – Nyora 39
Kane Gibson – Drouin 41
Anthony Murray – Drouin 48
Josh Cormack – Bairnsdale 66
Phil Keep – Drouin 71
Jay Miles – Nyora 94

VSC JUNIOR STANDARD SALOONS
Harry Cecil – Victoria 2
Ella Sheedy – Drouin 4
Nathan Miles – Nyora 12
Tom Braz – Rosedale 14
Bryce Leek – Drouin 19
Beau Stuchbery – Bairnsdale 24
Zac Barwise – Colac 32
Jack Braz – Rosedale 42
Bree Walker – Rosedale 50
Dyclan Sweet – Drouin 81
Zoe Hunt – Drouin 95
Cooper Joynson – Drouin 99

SSA TOP STARS
Donny Davis – Western Australia 3
Matilda Farrell – Nyora 5
Nathan Miles – Nyora 12
Emilie Williams – Tasmania 25
Cruz Farrell – Nyora 25
Hunter Downs – Western Australia 29
Jasmine Bryant – Alexandra 29
Tyde Lovell – Western Australia 42
Logan Mair – Nyora 61
Arthur Hutchinson – Daylesford 85

SSA NEW STARS
Steane Cosson – Alexandra 8
Tyson Heaphy – Nyora 9
Jaylen Knight – Nagambie 17
Chase Doherty – Nyora 31
Benji Henskens – Nagambie 44

VSC UNLIMITED SEDANS
Johnny Young – Victoria 1
Hans Lovski – Drouin 10
Kane Gibson – Rosedale 11
Peter Farley – Bendigo 12
Daryl Nicolson – Drouin 22
Stan Brown – Drouin 23
Ian Page – Redline 72
Anthony McKean – Rosedale 83

VSC LADIES STANDARD SALOONS
Stacey Sheedy – Drouin 4
Jemima Borkowski – Drouin 13
Sarah Gartner – Nyora 16
Maddison Miles – Nyora 18
Sammie Broome – Bairnsdale 19
Kate Stuchbery – Bairnsdale 32
Michelle George – Nyora 34
Elise Halliday – Rosedale 45
Tasharni Murray – Drouin 48
Dette Miles – Nyora 94

ACES OF SPADES – VINTAGE
Bob Maloney – 8
Matt Burgher – 10
Dennis Hocking – 11
Andrew Pridham – 34
Roger Morrow – 35

Ends Release.

Media written by Speedcafe contributor DMT Sports Media – Dean Thompson