Alexandra Speedway hosts Victorian Crash and Bash state title this Saturday

Forty of the craziest, wackiest and most insane dirt track competitors in Victoria are heading to Alexandra Speedway this Saturday night to compete for the title of Victorian Champion in the Crash and Bash Association state title being competed through the dog leg circuit that Alexandra has become famous for right across Australia.

The Crash and Bash commandos’ deliberately give each other a push and shove, a big shunt where they can and even by feature time they are prepared to roll a competitor over if it means getting past them and putting them out of the race.

There is a number of big time competitors in the class who could figure in the end of race results and a top five position, too many to mention.

Some of the competition to watch include Grant Attewell, Dale Morrison, Lennie Bonnici who is the current 100 Lap Derby Dog Leg Champion at Alexandra, Rob Disher, Lee Beach, Damien Miller, Craig McKendry and Daniel Jorgen.

On the same program the Street Stocks, Junior Sedans and Sports Sedans are amongst other competition through the dog legs.

Street Stocks include Lennie Bates who himself is a Crash and Bash former champion. He has a great history in dog leg racing and starts as an early favourite, however Mick Clark has competed strongly in the dog leg before and Stuey Robinson, Jamie Lock, Matt Nelson also a gun through the dog leg and David Barrie all have the driving style required to get around the dog leg quickly.

Many of the Sports Sedan competitors are top guns in the Queen’s Birthday Weekend 100 Lap Derby each and every season and they will have a ding dong battle trying to have bragging rights leading up to the June event with Damien Miller, Brendan Miller, David Donegan, Luke Fallon and Tim McPherson amongst those who put in the biggest dog leg tip in’s competing for a win this Saturday night.

In the nationally sanctioned SSA Juniors, Caleb Lincoln, Ricky Cornwall, Kasey Garlick and Courtney Meakins are amongst the nominations, with Caleb and Ricky both previously very strong in dog leg events. All important club points are up for grabs with Cornwall the one to beat this Saturday night.

In the state sanctioned VSC Junior class, Victoria 1 and 2 AJ Lawrence and Ally Morrison are both nominated to compete. They will have their hands full with Ricky Cornwall in his big Falcon on race rubber and a couple of North East Victoria competitors Ashleeh Bunt and Toby Carmichael who have been racing strongly in recent weeks.

Competition begins at 2pm at Gordon Street Alexandra with an adult entry cost of $20, Aged & Invalid pensioners $15, children between the age of 10 & 16 are $10 with a family ticket of two adults and three children of the age 10 to 16 at $60.

For contact at the club call 0425 756 312 in business hours during the week & until 5pm on race day.

CRASH AND BASH VICTORIAN TITLE
#000 Ronza George
#2 James Kane
#3 Daniel Williams
#4 Grant Attewell
#5 Joshua Attewell
#10 Fred Birrell
#13 Dale Morrison
#23 Jimmy Brown
#29 Chris Aarts
#33 Lennie Bonnici
#34 Rick Pedler
#41 William Leeson
#48 Steve Brown
#61 Shannon Mair
#69 Darren Skilton
#72 Rob Disher
#77 Frank Sinclair
#82 Ryan Brown
#87 Adrian Brown
#88 Rob Bushell
#90 James Carden- David
#95 Anthony Segond
#98 Lee Beach
#111 Stephen Alan Mitchell
#133 Justin Prins
#134 Andrew Miles
#154 Damien Miller
#172 Trent Cauchi
#184 Benjamin Warren
#186 Darren Mitchell
#187 Bungy Judd
#204 Beau Evans
#210 Tim Cole
#219 Adam Whalebone
#304 Matthew Haby
#340 Gav Fenton
#348 Jeff House
#361 Matt Nelson
#451 Craig McKendry
#666 Andrew Corlett
#887 Nathan Fawns
#888 Daniel Wanders
#911 Alan George
#946 Daniel Jorgen

SSA STREET STOCKS
L11 Reg Corbett
G16 Collin Tate
AX36 Debbie Jones
C36 Stuey Robinson
BGO43 Jamie Lock
AX61 Matt Nelson
C66 Rocky Grima
RDL67 Corey Knox
AX74 Len Bates
AV75 Troy Polley
N76 Mick Coomer
C83 David Barrie

VSC SPORT SEDANS
AX4 Paul Allen
AX5 Matt Stampfli
AX6 Damien Miller
ALEX6 Brendan Miller
AX8 Steve Akil
DS9 Jeff Blencowe
AX16 Jack Van Bremen
AX18 Daniel Unternahrer
AX19 Anthony Knight
AX22 Wayne Furmston
AX29 Dale Morrison
AX52 Steve Kershaw
AX75 David Donegan
AX77 Luke Fallon
AX84 Josh Service
AX89 Andrew Jordan
DS90 Jake Blencowe
AX91 Matt Chiminello
AX97 Tim McPherson

SSA JUNIOR SEDANS
SH7 Bradyden Claridge
AX8 Caleb Lincoln
SH10 Breanna Simpson
AX12 Connor Donegan
AX14 Nick Cherry
AX15 Ricky Cornwall
DS16 Jade Moule
AX24 Jeremy Gorski
AX62 Kasey Garlick
AX84 Courtney Meakins
AX85 Rhys Meakins
AX94 Tyler Barton
N96 Natalie & Jessica O’Donnell

VSC JUNIOR SEDANS
VIC1 AJ Lawrence
V2 Ally Morrison
AX4 Jack Brudenell
N5 Lewis Williams
AX73 Ricky Cornwall
CR84 Ashleeh Bunt
CR93 Toby Carmichael